Jun 5, 2013

Estonia FDC on "Heads of State of the Republic of Estonia - Kaarel Eenpalu"

First Day Cover
Sobrescrito de 1.º Dia


Heads of State of the Republic of Estonia - Kaarel Eenpalu

Date of Issue : 28 May 2013

Kaarel Eenpalu (until 1935 named Karl August Einbund) (28 May 1888 in Paju talu, Vesneri Parish, Tartu County, Estonia, Russian Empire – 27 January or 28 January 1942, Kirov Oblast, Russia, USSR). From 19 July to 1 November 1932 he was the head of state (Riigivanem, literally "Elder of State"). In 1934–1938 he was again Minister of Internal Affairs, and in 1938–1939 he was the Prime Minister of Estonia.

After the Soviet Union occupied Estonia on 17 June 1940, Eenpalu, along with a number of other leading Estonian politicians, was arrested in July 1940 and subsequently deported to Russia. He died in 1942 in a Soviet prison camp in Vyatka (Vyatlag), Kirov (Vyatka) Oblast.

No comments:

Post a Comment