Apr 28, 2010

Estonia FDC on "Republic of Estonia heads of state 1918-2018 - Juhan Kukk"

First Day Cover
Sobrescrito de 1.º Dia


Republic of Estonia heads of state 1918-2018 - Juhan Kukk

Date of Issue : 13 April 2010

Juhan (Johann) Kukk (April 13, 1885 Käru, now in Rakke, Lääne-Viru, Estonia - December 4, 1942, Arkhangelsk Oblast, Soviet Union) was an Estonian politician.

Kukk finished the Tartu High School of Sciences, studied in the Commerce Department of the Riga Polytechnical School in 1904-1910 and got additional education in Germany, graduated with the diploma of first degree.

In 1917-1918 Kukk was Head of the Financial Dept. of the Estonian Province Government (Maapäev), 1918-1919 Financial and State Property Minister of the Estonian Provisional Government, 1919-1920 Minister of Finance of the Republic of Estonia, 1920-21 Minister of Commerce and Industry, from November 18, 1921 to November 20, 1922 Speaker of the I Riigikogu, 1922-1924 Director of the Bank of Estonia. He was member of the I and II Riigikogu, in 1920-1926. From November 1922 to August 1923 Kukk was Elder of State.

Kukk was active promoter of the cooperative movement and also worked as Chairman of the Council of the Estonian Cooperation Union, Director of the Central Union of the Estonian Consumers Union, for some time also the Chairman of the Board of this Union. From 1920 he was also Chairman of the Board of Rahvapank (People's Bank) and 1924-1926 director of Bank of Estonia.

Kukk was arrested by the NKVD in 1940, he died in imprisonment in 1942.

No comments:

Post a Comment